Illóolajának fő hatóanyaga a transz anetol. az ánizs illóolaja három úton választódik ki a szervezetből: a légzőkészüléken, a húgyutakon és a tápcsatornán keresztül.
Évelő félcserje, melynek szárai kevesebb mint 70 cm magasságúak. Értékét elsősorban az illóolaj tartalmának köszönheti, ami a szárakban és a levelekben is megtalálható ám minőség tekintetében a virágokból nyert illóolaja a legkívánatosabb
Az anyalevelet (vagy szenna termést) világszerte alkalmazzák hagyományos hashajtóként.
Vizelethajtó (diureticum, salureticum) hatású. Javallt vesekőbetegségban (nephrolithiasis) vízlökésként, továbbá húgyhólyaggyulladásban (cystitis) vesemedence gyulladásban (pyelitis)..
Az Astragalus membranaceus, (vagy baktövis) jótékony hatását elsősorban triterpén-szaponin, poliszacharid és flavonoid vegyületeinek köszönheti.
Nálunk is honos évelő növény tarackos gyöktörzzsel. A szár magassága elérheti a 100 cm-t, melyen tojásdad 3-8 cm hosszú levelek fejlődnek. A virágok a szár csúcsán egymás feletti örvökben füzérszerűen helyezkednek el, ibolya, vagy rózsaszínűek.
Évelő gyógynövényünk, amely napsütötte füves területeken mindenütt megtalálható. A gyöktörzsből fejlődő szárak elérhetik a 80 cm-es magasságot. A fitoterápiában a teljes föld feletti részét alkalmazzuk, de a drog annál értékesebb, minél több virágos, szárcsúcsi részt tartalmaz.
Emlékezetes élményeink fűződnek a csalánhoz, hiszen ki ne tapasztalta volna már a növény szárán és levelein található csalánozó fullánkszőrök bizsergető csípését.
A csalán (urtica dioica) évelő növény, levelei átellenesen ülnek, csúcsukon kihegyezett szív alakúak, széleik fűrészesek. Leveleit (Urtica folium) és gyökerét (Urtica radix) gyűjtik.
Az édesgyökeret többek között gyomorfekélyes betegek kezelésére használják, részben triterpén jellegű vegyületeinek gyulladásgátló hatása miatt..
Az édeskömény termései fokozzák a vizelet kiválasztását, ugyanakkor a húgyutakban enyhe görcsoldó és baktériumok fejlődését gátló hatást fejtenek ki.
Az Artemisia annua a jövőben a különböző kórfolyamatok kezelésének zászlóshajójává válhat, ha azonosítani tudjuk a potenciálisan aktív komponens(eke)t..
A fehér fagyöngy vérnyomáscsökkentő és immunmoduláns tulajdonságai miatt érdemli meg a figyelmünket.
Fő hatóanyagai a flavonoidok csoportjába tartozó proantocianidinek és pycnogenol, melyek hozzájárulnak érfalvédő, keringésjavító szerként történő felhasználásához.
Mind a virágos ágvégekből, mind a termésekből készült kivonatok nyugtató (sedativ) hatásúak, javítják a szív koszorúerek átáramlását, csökkentik a vérnyomást.
A Ginko biloba levél készítményeit a tradícionális kínai gyógyászatban már évezredek óta használják az agyi és környéki keringési, vérátáramlási zavarokban,
A gyömbért hagyományos gyógyszerként használták gyomorpanaszok, fejfájás és fertőzések kezelésére. Gyulladáscsökkentő tulajdonságait évszázadok óta dicsérik, és mára ezt tudományos tanulmányok is megerősítették
Törpe félcserje, amely részben kúszó, de felső része felegyenesedő, magassága mindössze 5-20 cm, szárai 1 mm vastagságúak, melyen az apró, ép szélű levelek átellenesen ülnek.
Besőleg a kamillateát általában a tápcsatorna gyulladásos betegségeiben rendelik
A kivonatok növelik az emberi szervezet nem specifikus védettségét azáltal, hogy fokozzák a falósejtek működését.
A Körömvirág egynyári termesztett gyógynövényünk nyár elejétől a fagyok beálltáig virágzik, magassága elérheti a 60 cm -t. A fitoterápíában alkalmazott virágai annál értékesebbek minél sötétebb narancs színűek.
A kurkuma a gyömbérfélék családjába tartozó 1-1,5 m magasra növő lágyszárú, virágos trópusi növény, melynek sárga színű, kissé csípős, földes ízű gyöktörzsét elsősorban fűszerként ismerjük.
A kutyabenge kéreg (frangulae cortex) legértékesebb hashajtónk: hatása biztos, kevésbé vezet megszokáshoz, mint a hozzá hasonló, a vegyi ingerekre érzékeny idegvégkészülékekre (kemoreceptorokra) ható gyógyszerek.
A népi gyógyászatban a lósóskamagot (rumicis fructus) gyakran használják hasmenések megszüntetésére gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.
Évelő növény, sziklás hegyvidékeken, de patakok mellett, vagy akár száraz, bokros helyeken is megtalálhatjuk. Gyógyhatása évezredek óta ismeretes és figyelemre méltó.
Nevét piros bogyóterméséről kapta. Örökzöld talajtakaró cserje a hegyvidékeken, hozzánk legközelebb a Kárpátok hegyláncain gyakori.
Teáját menstruációs vérzések csillapítására, valamint gyomor és bélhurut ellen isszák. Főzetével gyulladásos testrrészeket, pl. aranyeret borogatnak.
A szőlőmag gazdag antioxidánsokban, beleértve a fenolos savakat, antocianinokat, flavonoidokat és oligomer proantocianidin komplexeket (OPC).
A közönséges tök (cucurbita pepo) nálunk is jól ismert, széles körben termesztett egynyári, lágyszárú kúszónövény. a fitoterápiában használt értékes hatóanyagokat a tökmag (cucurbitae semen) tartalmazza.
A vadgesztenye készítmények főbb javallatai: viszérgyulladás (phlebitis), aranyeres bántalmak, visszeres lábszárfekély (ulcus curris).
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."