Évelő gyógynövényünk, amely napsütötte füves területeken mindenütt megtalálható. A gyöktörzsből fejlődő szárak elérhetik a 80 cm-es magasságot. A fitoterápiában a teljes föld feletti részét alkalmazzuk, de a drog annál értékesebb, minél több virágos, szárcsúcsi részt tartalmaz.
Nevét piros bogyóterméséről kapta. Örökzöld talajtakaró cserje a hegyvidékeken, hozzánk legközelebb a Kárpátok hegyláncain gyakori.
A Körömvirág egynyári termesztett gyógynövényünk nyár elejétől a fagyok beálltáig virágzik, magassága elérheti a 60 cm -t. A fitoterápíában alkalmazott virágai annál értékesebbek minél sötétebb narancs színűek.
A Cucurbita pepo (közönséges tök) nálunk is jól ismert, széles körben termesztett egynyári, lágyszárú kúszónövény. a fitoterápiában használt értékes hatóanyagokat a mag (Cucurbitae semen) tartalmazza. Mind a mag, mind pedig a magból sajtolással nyert zsíros olaj értékes fitoterápiás alapanyag.
A kurkuma a gyömbérfélék családjába tartozó 1-1,5 m magasra növő lágyszárú, virágos trópusi növény, melynek sárga színű, kissé csípős, földes ízű gyöktörzsét elsősorban fűszerként ismerjük.
Kétéves, vagy évelő növény, Magassága a 2m-t is elérheti. Összetett ernyős virágzatai sárga színűek, termése tojásdad, hengeres kaszattermés, hossza elérheti a 10mm-t, átmérője a 3mm-t.
Évelő félcserje, melynek szárai kevesebb mint 70 cm magasságúak. Értékét elsősorban az illóolaj tartalmának köszönheti, ami a szárakban és a levelekben is megtalálható ám minőség tekintetében a virágokból nyert illóolaja a legkívánatosabb
Nálunk is honos évelő növény tarackos gyöktörzzsel. A szár magassága elérheti a 100 cm-t, melyen tojásdad 3-8 cm hosszú levelek fejlődnek. A virágok a szár csúcsán egymás feletti örvökben füzérszerűen helyezkednek el, ibolya, vagy rózsaszínűek.
Törpe félcserje, amely részben kúszó, de felső része felegyenesedő, magassága mindössze 5-20 cm, szárai 1 mm vastagságúak, melyen az apró, ép szélű levelek átellenesen ülnek.
Emlékezetes élményeink fűződnek a csalánhoz, hiszen ki ne tapasztalta volna már a növény szárán és levelein található csalánozó fullánkszőrök bizsergető csípését. És még ha így elsőre barátságtalannak is tűnhet, a csalán mégis az egyik legértékesebb táplálék és gyógynövényünk.
Évelő növény, sziklás hegyvidékeken, de patakok mellett, vagy akár száraz, bokros helyeken is megtalálhatjuk. Gyógyhatása évezredek óta ismeretes és figyelemre méltó.
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."