A medveszőlőlevél (arctostaphylos uvae ursi) nevét piros bogyóterméséről kapta. Örökzöld talajtakaró cserje a hegyvidékeken, hozzánk legközelebb a Kárpátok hegyláncain gyakori. Gyógyászatban apró, tojásdad szárított leveleit alkalmazzák, melyek fő hatóanyaga az arbutin, melyet általában 3-10% -ban, míg cserzőanyagokat 10-20% -ban tartalmaz. A VIII. Magyar gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII.) hivatalos levéldrog arbutintartalma 7%.
A medveszőlőlevél az egyik legismertebb és legjobban bevált húgyúti fertőtlenítő, ám meg kell jegyezni, hogy a Vaccinium vitis-idaea (Vörös áfonya) leveleivel teljes mértékben helyettesíthető, ugyanis ez utóbbi arbutintartalma magasabb a medveszőlőénél, ugyanakkor az alacsonyabb cserzőanyag tartalma miatt kétszeres adagnál sem kell mellékhatásokkal számolni.
Antibakteriális hatást mutat az összes Gram-negatív baktériumtörzs ellen, így biztosak lehetünk benne, hogy a húgyúti fertőzések 80% áért felelős Escherichia coli baktériumokat is maradéktalanul eltávolítja. Cserzőanyag tartalma hozzájárul a nyálkahártyák védelméhez, az újrafertőződés megakadályozásához.
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."