A gyomorfekélynek négy típusa van. Mindegyik típus a gyomor nyálkahártyájának más-más részén fordul elő. Ezek bár a patkóbél közelében alakulnak ki, különböznek a nyombélfekélytől, okaik és tüneteik azonban hasonlóak. A gyomorfekélyek olyan sebek, amelyek a gyomor nyálkahártyájában képződnek.
A gyomorfekély leggyakrabban a Helicobacter pylori (H. pylori) baktériumok által okozott fertőzésből vagy a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (un. NSAID-ok) hosszú távú használatából eredő gyulladás eredménye. A 60 év feletti férfiak nagyobb valószínűséggel kapnak gyomorfekélyt, de bármilyen nemű és életkorú embernél előfordulhatnak.
Az orvosok a gyomorban elfoglalt helyük alapján osztályozhatják a gyomorfekélyeket és 4 típust különböztetnek meg. A gyomorfekély konvencionális kezelése általában antibiotikumokat és a gyomorsav csökkentésére szolgáló gyógyszereket foglal magában, míg a természetgyógyász olyan gyógynövény hatóanyagokkal dolgozik, melyek antibakteriális, gyulladáscsökkentő és immunstimuláns hatásuk miatt használhatók eredményesen a gyomorfekély esetén. Ezek közé tartozik a körömvirág, a kamillavirág és az orbáncfű és az édesgyökér.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a gyomorpanaszoknak számos oka lehet, ezért a kezelés megkezdése előtt pontos diagnózisra van szükség. Kérj konzultációt természetgyógyászodtól, vagy szerezz be szakorvosi diagnózist. Hasznos lehet áttekinteni azt is, hogy honnan is eredhetnek a panaszaid.
Ha a fájdalom ritkán jelentkezik és általában hamar elmúlik, akkor talán még nincs ok különösebb aggodalomra, hiszen ilyenkor csupán arról van szó, hogy a gyomrunk nehezen emészti meg a bevitt táplálékot. Ez nem csak az elfogyasztott étel minőségével függhet össze, hanem annak mennyiségével is.
A gyomorfájdalomnak lehetnek komolyabb okai is. Az étkezés utáni fájdalom, puffadás, hányinger vagy hányás jelezhet begyulladt gyomornyálkahártyát (gastritis), Irritábilis bél szindrómát (IBS) , de akár gyomor, vagy nyombél fekélyt is. Amennyiben puffadást és diszkomfort érzetet tapasztalsz, az okok között szerepelhet, hogy az epe termelődés epe ürülés nem megfelelő, de káros baktériumok túlsúlya is előidézheti. Ha az epeürülés akadályozva van (pl. epekő miatt), az kezeletlenül hagyva súlyosabb problémákat – epehólyag gyulladást, néha még ma is halálos kimenetelű hasnyálmirigy gyulladást – okozhat. A stressz, szorongás, bánat, vagy az állandó aggódás szintén okozhatnak emésztőrendszeri panaszokat. A gyomorpanaszok okai között lehet a tartós stressz, de a fekély kialakulásánál mindig feltételezhető a Helicobacter pylori jelenléte. Az aszpirin és más acetilszalicilsav tartalmú gyógyszerek is előidézhetnek gyomor-nyálkahártya károsodást.
A gyomorfekély fő tünete a gyomor közepén fellépő mardosó vagy égő fájdalom. De nem minden gyomorfekély fájdalmas. Egyes fekélyek nem okoznak tüneteket, amíg szövődményekhez nem vezetnek. Az 1-es és 4-es típusú gyomorfekélytől eltérően a 2-es és 3-as típusú gyomorfekély nem fájdalmat, hanem túlzott savkiválasztást okoz, melynek tünetei a következők lehetnek:
A tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagyni, a kezelés halogatás nélküli megkezdése lehetővé teszi a súlyosabb szövődmények elkerülését. Ha nem kezelik, a gyomorfekély olyan szövődményeket okozhat, mint
A gyomorfekély ezeken kívül a gyomorrák kockázatát is megnövelheti.
A fitoterápiás konzultáció lehetőséget biztosít arra, hogy áttekintsük az egészségi problémáidat és személyre szabott gyógynövényes kezelési módot dolgozzunk ki.
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."