Számos farmakológiai vizsgálat igazolta a kamilla jótékony hatásait az emberi egészségre, beleértve a gyulladáscsökkentő, antiszeptikus és görcsoldó tulajdonságait. Ezenkívül népszerű kezelés lehet szorongás, alvászavarok, emésztési/bélrendszeri betegségek, fogzási fájdalmak, sebgyógyulás és bőrfertőzések kezelésére. Sok ilyen tulajdonság elsősorban illóolajának köszönhető, ahol az α-bisabololt (A és B oxidok), a β-farnezént és a chamazulént tartják a legfontosabbnak. Emellett több mint 120 kumarinhoz, flavonoidhoz, spiroéterhez stb. tartozó, előnyös farmakológiai hatású komponenst azonosítottak a kamillavirágokban
Besőleg a kamillateát (Chamomillae anthodium) általában a tápcsatorna gyulladásos betegségeiben rendelik, gyomornyálkahártya gyulladásban (gastritis) bélgyulladásban (enterocolitis), főleg vastagbélgyulladásban (colitis). Nagy mennyiségben tartalmaz görcsoldó sajátosságú komponenseket, de számos országban elismert nyugtató hatása miatt is széles körben alkalmazzák. Hasmenéssel járó vastagbélgyulladásban társítható a libapimpó (Potentilla anserina) főzetével.
Külsőleg langyos borogatás formájában használják a szem kötőhártyájának gyulladásaiban (conjunctivitis). A szájüreg öblögetésére szájnyálkahártya-gyulladásban (stomatitis), a fogíny gyulladásaiban (gingvinitis) zsályalevélfőzettel (Salvia officinalis) váltakozva alkalmazzák. Hüvelyöblítő szerként társítható a körömvirág (Calendula officinalis) vizes kivonatával. A kamilla virágzatából készített vizes kivonatok gyulladáscsökkentő hatása részben arra vezethető vissza, hogy fokozatosan csökkentik a szervezet érzékenységét a szövetekből felszabaduló hisztaminnal szemben.
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."