Az agrimoniin a cserzőanyagok csoportjába tartozik, amely anyagokat ősidők óta ismerjük, nevük is az eredeti, a bőrcserzésben történő felhasználásukra utal.
A ramnoarabinogalaktán és más arabinogalaktánok melyek melyek egyaránt a poliszacharidok csoportjába tartoznak, kifejezett immunstimuláns hatást mutatnak.
A Medveszőlőlevél arbutin tartalma nem önmagában biztosítja az antibakteriális hatást. Egy bonyolult kémiai folyamat teszi lehetővé ennek a hatásnak a kialakulását.
Megkezdődött egy klinikai vizsgálat Madagaszkáron az artesunate, az artemisinin nagy dózisú C-vitamin-származékának vírusellenes hatásának tesztelésére
A csalángyökér béta szitoszterol frakciója gátolja a prosztata tumorsejtek növekedését, szaporodását (proliferációját).
A cserzőanyagok gyógyászati alkalmazás azok összehúzó és kórokozó baktériumok fejlődését gátló hatásán alapul. Kémiai szerkezetüknél fogva a cserzőanyagok képesek a sérült bőrfelszín fehérjeszerkezetét átalakítani, denaturálni..
Ez a kávésav-származék a kasvirág egyik jellemző hatóanyaga amely az Echinacea sp. fajok mindegyikének gyökerében megtalálható.
A vadgesztenye mag hatóanyaga az eszcin több különböző triterpén szaponinból áll. Különösen érfal erősítő, véna tonizáló hatása miatt értékes növényi hatóanyagunk.
A Faradiol (egyfajta triterpén alkohol) amely erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bír. A Körömvirág egyik meghatározó hatóanyaga.
A flavonok a flavonoidok egyik fontos alcsoportját alkotják. A flavonok széles körben jelen vannak a levelekben, virágokban és gyümölcsökben glükozidok formájában.
A flavonoidokat számos táplálkozási ésgyógyászati alkalmazás nélkülözhetetlen összetevőjének tekintik, ami antioxidatív, gyulladáscsökkentő, antimutagén és antikarcinogén tulajdonságaiknak tulajdonítható..
A gyömbér egyedülálló illata és íze természetes olajaiból származik, amelyek közül a legfontosabb a gingerol.
A glicirrizin egyfajta triterpén szaponin, és ennek megfelelő sajátosságokkal rendelkezik az adaptogén- és immunstimuláló hatás terén.
A Calendula officinalis (Körömvirág) egyik jellemző hatóanyaga a triterpén alkoholok közé tartozó helianol nevű vegyület.
A tökmag tokoferol és a kukurbitacin hatóanyagai a gyulladáscsökkentésben és a daganatos sejtek elpusztításában játszanak szerepet.
A kurkumin a Curcumae xanthorrhizae rhizoma (Jávai kurkuma) hatóanyaga, melyet a gyógyszerkönyvi minőségű drog 3-5% -ban tartalmaz. A kurkuminra elsődlegesen gyulladáscsökkentő hatása miatt figyeltek fel a kutatók.
A Lavandula angustifolia (Keskenylevelű levendula) legértékesebb vegyületei az illóolajában találhatók. Fő összetevői a linalool és a linalin-acetát.
A Mentha piperita (Borsmenta) legértékesebb vegyületei az illóolajában találhatók.
A poliszacharidok glikozidikus kötésben lévő nagy molekulatömegű összetett cukrok. Számos tulajdonságuk között az immunstimuláns hatás különös figyelmet érdemel, ugyanis képesek a falósejtek aktivitásának fokozására és az áttétképződések gátlására.
A proantocianidinek 60%-a oligomer, procianidin-dimer, trimer, stb., 20%-a fenolsavakból áll. Ezen sajátosságai teszik képessé a szabadgyökök semlegesítésre és a gyulladások csökkentésre.
A proazulén az Achillea millefolium (közönséges cickafark) és a Matricaria chamomillae (kamilla) egyik jellemző hatóanyaga.
A Pycnogenolt eredetileg a francia pinus pinaster kérgéből mutatták ki és szuperantioxidánsnak tekintik. A szabadgyökfogásban 50-szer hatásosabb, mint az E-vitamin, fokozza a C-vitamin egészségmegőrző hatását..
Hagyományosan a rutint régóta használják a keringés elősegítésére. Úgy gondolják, hogy a rutin segíthet megerősíteni az ereket és növelnit az érfalak rugalmasságát, például az artériákban és a hajszálerekben.
A szaponinok fokozzák a nyálkahártyák váladékkiválasztását, elősegítve ezzel a tisztulási folyamatot, elősegítik más hatóanyagok felszívódását, továbbá adaptogén, immunstimuláns hatást mutatnak.
A Thymus vulgaris (Kakukkfű) fő komponense timol nevű monoterpén szerkezetű vegyület mely 25-ször hatékonyabb a szintetikus fenolnál.
Fokozza a vizeletkiválasztást, ugyanakkor enyhe görcsoldó hatást is mutat a húgyutakban, továbbá gátolja a baktériumok szaporodását
A központi idegrendszerre gyakorolt nyugtató, altató hatást a macskagyökér esetében a jelenlegi álláspont szerint a valeopotriátoknak tulajdonítják.
"Bármilyen életkorban és életmódban mindenki számára előnyös lehet a gyógynövények használata. Szinte mindenfajta betegségnek megtalálható a természetes alternatív, vagy kiegészítő terápiája."